Звернення митрополита Філарета з приводу другого підпалу храму на Сихівському масиві у Львові

З В Е Р Н Е Н Н Я
митрополита Львівського і Галицького Філарета
до представників державної влади,
правоохоронних органів та громадськості
з приводу другого підпалу храму
на Сихівському масиві у Львові

22 червня 2022 року

Вночі з 19 на 20 червня 2022 року руками радикально налаштованих людей вже вдруге було підпалено православний храм, освячений на честь святого рівноапостольного князя Володимира – Хрестителя і Просвітителя Святої Київської Русі. Очевидно, що світло Христової віри ще не просвітило людей, що вчинили цей злочин. Очевидно, що їх душі потребують особливої молитви про них, адже віруюче серце не може спонукати розум до спалення місць особливого перебування Божої благодаті.

На превеликий жаль протягом існування цієї парафії і храмової будівлі, її настоятелю з парафіянами було завдано багато шкоди – як моральної так і матеріальної.

Кожен із нас має поставити собі запитання: як Христос вчинив би з тими, хто з Ним не згоден. Звичайно, Він простив би Своїх кривдників та молився про них: «Отче, прости їм, бо не відають, що чинять» (Лк. 23, 34). І ми повторюємо зараз ці слова Христові та молимося за покаяння паліїв храму та їх прощення.

Не залишив би Господь і скривджених. Як люблячий Отець, Який бачить людину зсередини, Він завжди приходить на допомогу та втішає стражденного Своєю благодаттю. Адже Іісус Христос був гнаний вчора, є гнаний сьогодні і буде гнаний завжди. Тому Він знає, що саме потрібно нам – Його чадам і послідовникам.

Сьогодні наша Українська Держава перебуває в стані війни. Всі віруючі Української Православної Церкви підносять сугубі молитви за українських військових, за дарування перемоги, миру, здоров’я і благополуччя всім нашим громадянам.

Особлива молитва про Україну лунає і в Свято-Володимирському храмі на Сихові, адже рідні парафіян цієї релігійної громади, так само як і вірні інших конфесій, захищають нашу землю зі зброєю в руках, перебуваючи на службі в ЗСУ.

Ми живемо в країні, в якій діє Конституція та закони, яка за рівнем громадянської свідомості є європейською державою. Українці в жодному разі не повинні допускати подібних варварських вчинків, а діяти виключно законними методами, як це личить громадянам країни, що позиціонує себе як країна європейської демократії. Тим більше, що всі 27 країн Євросоюзу на зустрічі послів країн ЄС, що відбулася 20 червня 2022 року, підтвердили свій намір офіційно надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС.

До того ж такі вчинки негативно впливають на загальну атмосферу в суспільстві саме тоді, коли українцям як ніколи потрібна консолідація всередині громади і єдність заради перемоги.

Усі ми стурбовані цими вчинками, адже вони дуже подібні на те, що робить із віруючими та храмами нашої країни держава-агресор.

Просимо представників державної влади та правоохоронних органів поставитися до цієї події, як такої, що може призвести до розпалення міжконфесійної ворожнечі, та в короткий термін провести розслідування щодо зазначеного злочину.

Оскільки ми відійшли від РПЦ, і нашій Церкві доведеться вирішувати складне завдання подальшого діалогу щодо єдності з усіма православними. Сподіваємося, що подальше служіння Христу триватиме як у Львівській області, так і по всій Україні та в світі, у взаєморозумінні та взаємоповазі. Тільки це може стати підґрунтям для початку діалогу між гілками православ’я України про майбутню єдину Помісну Українську Церкву.

Закликаємо всіх наших громадян, усіх хто називає себе віруючим, вирішувати всі питання нашого співіснування виключно в конституційному полі, за допомогою конструктивного діалогу, заснованому на засадах взаємоповаги та християнської любові.

Слава Богу за все! З глибоким упованням на Милість Божу сприймаємо ці події, як випробовування на стійкість у вірі.

Прикликаю на настоятеля храму протоієрея Володимира з паствою Боже благословення та прошу молитов, аби Господь утішив своїх чад.

Закликаю всіх до любові, примирення, порозуміння і єдності у Христі Іісусі.

+ФІЛАРЕТ

Митрополит Львівський і Галицький